Obok Dworku Czersk rozciąga się trasa rowerowa oraz wiele tras spacerowych.
Z Warszawy można do nas przybyć „Warszawskim” Szlakiem Rowerowym liczącym 32 km. Szlak rowerowy biegnie wzdłuż Wisły, a rozpoczyna się przy parkingu w Powsinie, przy ulicy Asfaltowej i pętli autobusowej. Szlak prowadzi m.in. przez Wilanów, Konstancin Jeziorną, Górę Kalwarię i Czersk.
Dostępna jest już pierwsza wersja aplikacji mobilnej Kraina Jeziorki w wersji na Androida. Aby pobrać aplikację należy wyszukać ją w sklepie Google Play, wpisując: Kraina Jeziorki lub kliknąć w link: https://play.google.com/store/apps/details…
Szlak rowerowy: Królewski Las – Czersk
Obok nas przebiega nowy szlak rowerowy do Królewskiego Lasu. Pan Jan Rokita opracował turystyczne informację o tej pięknej i atrakcyjnej trasie rowerowej:
Nadwiślańskie krajobrazy stanowią magnes przyciągający wielu przybyszów w okolice Góry Kalwarii i Czerska. Do największych atrakcji należy zaliczyć trasę rowerową Czersk – Królewski Las. Trasa przebiega obok Zamku Czerskiego. Zamek to budowla zabytkowa pochodząca z przełomu XIV i XV wieku. Z tarasu widokowego zlokalizowanego na szczycie dwóch udostępnionych baszt zamkowych (wieży bramnej i południowej) rozciąga się wspaniała panorama Wisły i najbliższych okolic. Natomiast na drugiej kondygnacji bramy wjazdowej – w izbie kasztelana odnajdziesz relikty po dawnym narożnym piecu. Na dziedzińcu zamkowym natomiast zachowały relikty fundamentów dawnego romańskiego kościoła św. Piotra i Pawła oraz dworu królowej Bony Sforzy z XVI wieku.
Kolejnym interesującym punktem na trasie wycieczki jest Jezioro Czerskie. 11 grudnia 1949 roku wspomniany akwen uzyskał status pomnika przyrody. Natomiast od kilku lat istnieje ścieżka przyrodnicza wzdłuż jego wschodniego brzegu.
Trasa przebiega następnie obok pensjonatu „Dworek Czersk”. Na terenie pensjonatu w stawie znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków w okolicy – „Szkuta czerska”. Szkuta czerska to unikatowa łódź ponad trzydziestometrowej długości wykonana z dębowych tarcic zbijanych na kołki i bretnale pochodząca z drugiej połowy XV wieku przeznaczona do przewozu Wisłą towarów i ludzi. Odkrycie szkuty w 2009 roku przez archeologów przyczyniło się do pogłębienia wiedzy na temat przeszłości ziemi czerskiej, stanowiącej obecnie część gminy Góra Kalwaria.
Ostatni punkt na trasie rowerowej a zarazem meta znajduje się nad Wisłą w Królewskim Lesie. Od lat 50 XX wieku do 1982 roku w tym miejscu znajdował się port dla statków służących do wyładowywania piasku z Wisły (służącego do budowy nowych dróg. Po 13 grudnia 1981 roku (ogłoszeniu stanu wojennego) kiedy nastąpiło załamanie gospodarcze port przestał być potrzebny i popadł w zapomnienie z czasów dawnej świetności zachowało się wykonane z betonowych płyt nabrzeże portowe oraz resztki urządzeń służących do cumowania statków. Z pewnością niezwykły urok tego miejsca z którego rozciąga się przepiękna panorama w kierunku Wisły zasługuje na lepsze zagospodarowanie oraz adaptację na potrzeby przybywających tu coraz licznej turystów i wodniaków.